הצבעים והסגנונות של 2016

מה יהיו הגוונים שישתלטו בשנה הקרובה על קירות הבתים? המומחים בחברות הצבע הגדולות ומעצבי פנים מספרים מה המגמות שישלטו בשוק השיפוצים ושיפוץ הפנים. פורסם במקור במגזין השיפוץ, מהדורת פברואר 2016

כמידי שנה בחודש דצמבר, "פנטון", ענקית הצבע העולמית, מכריזה על צבע השנה. לבחירה יש השפעה על עולם העיצוב. לראשונה בתולדותיו, הכריז המותג על לא אחד, אלא שני צבעים שאמורים לכבוש בסערה את 2016.

קולקציית צמר שטיחים יפים, על פי הצבעים של 2016

קולקציית צמר שטיחים יפים, על פי הצבעים של 2016

בניגוד לשנת 2015, בה נבחר גוון המרסלה העמוק והדומיננטי, הצבעים שנבחרו לשנת 2016 הם ה- Rose Quartz הוורדרד העמוק והמעושן וה – Serenity התכלכל, המשלב בתוכו טונים אפרפרים וסגולים. לדברי לאטיס אייזמן, מנכ"לית החברה, "שילוב הצבעים וההרמוניה שהם מייצרים יחדיו מסמלים למעשה את הרצון והשאיפה ליצירת הרמוניה, חמלה ושלווה בעולם שחווה שנים לא פשוטות". שילוב הצבעים האווריריים, אומרים בחברה, מדמה את מרחב השמיים הכחולים בשעת בין ערביים, השלב ביום בו הכל נרגע ומתרחשת הפוגה ורגיעה גם בזמנים סוערים.

אבל, הניסיון, אומרים מעצבי פנים, מלמד שהבחירות של "פנטון" משפיעות בעיקר על אביזרים, רהיטים וכו' ופחות על גווני הקירות.

כך למשל, בחברת נירלט מספרים כי הצבע שהם בחרו כצבע השנה, לשנה הקרובה, הוא צבע שחור מלא – Extra Black. בחברה מסבירים כי בהמשך לבחירות המפתיעות והנועזות של חברות הצבע המובילות בעולם, כך גם חברת נירלט יוצאת עם צבע נועז ועוצמתי ביותר. שחור מלא, הכי שחור שיש.

בנירלט אומרים כי שחור כגוון היוצר מהפך בחלל, יכול לחזק מראה מודרני וחד או מראה אלגנטי וחם. בכל מקרה, התוצאה דרמטית ומעוצבת. קונטור שחור סביב קיר, סביב דלת או בקצותיו של רהיט לבן יראה נפלא בחלל, קיר שחור צבוע עד למחצית הגובה, או לחילופין תקרה שחורה הזולגת מעט לקירות החלל, מעניקים מראה שאין שני לו. שחור בשילוב חלל שטוף לבן או לחילופין בשילוב גוון זהב "מלוכלך", האחד יעניק מראה קונטרסטי ויעצים את הסגנון הקולוניאלי, המודרני, העכשווי כל-כך ולחילופין, השילוב בין הזהב לשחור יעניק מראה עשיר, חם ומהודר.

צבע שחור מלא

קיר צבוע שחור, נירלט

קיר צבוע שחור, נירלט

המגמות מחזירות את השחור המלא, העוצמתי, ובהחלט ניתן לומר כי שחור הוא השחור החדש, עדכני ומעוצב יותר מאי פעם, מסכמים בנירלט.

מגמה נוספת שתשלוט השנה, אומרים עוד בנירלט, הוא מראה בטון. מראה הבטון הפך להיות חלק בלתי נפרד מעולם העיצוב, אומרים בחברה, ואנחנו רואים זאת בריצופים, חיפויים, כיורים, ריהוט וכמובן בעולם הצבע.

ניתן להגיע למראה המדמה בטון במספר דרכים, כאשר זו המדמה את הבטון בצורה הקרובה ביותר למקור הוא באמצעות מוצרים מינרליים.פרט למראה הייחודי של המוצרים המינרליים, קובעים בנירלט, מדובר במוצרים בעלי יתרונות פונקציונליים, בכך שהם מונעים הצטברות לחות בקירות, ולפיכך ניתנים גם בקירות בחדרים רטובים שאינם באים במגע ישיר עם מים.

ניתן גם כן ליצור מראה תעשייתי בכל החלל, ע"י ציפוי של כל הקירות, או ליישם קיר כח אחד מרכזי בחלל הבית או בחדר ספציפי.

בחברה אומרים כי נירלט מציעה שני מוצרים אשר ביישום נכון ובגוון המתאים יקנו לקיר מראה של בטון:

ווגה, שהוא טיח מינרלי רב-עובי במראה טבעי, לקירות פנים וחוץ. ניתן ליישמו במגוון גימורים כגון: מהודק, משופשף, מוחלק, מוחלק עם חורים, מסורק ועוד. בבחירת הגוון והגימור התואמים, יכול להעניק מראה אורבני תעשייתי.

על מנת להגיע לתוצאה המדמה את מראה הבטון, ממליצים בנירלט ליישמו במראה מהודק.

דונות – דונה רפאלה / דונה פרנצ'סקה, שהם טייחים מינרליים מוכנים לשימוש, לשימוש פנימי, במראה מוחלק עדין עד משופשף (בהתאם לסוג החומר ולאופן היישום), המעניקים לקיר מראה טבעי, במרקם מוחלק עד משופשף, או מראה מוחלק עדין.

בחברת בי ג'י טכנולוגיות מספרים כי ב-2016 יגבר השימוש בשליכט צבעוני. השליכט (טיח) הצבעוני המוכר כיום, התפתח מהבסיס של שליכט רגיל שחור אבקתי, לשליכט אבקתי בעל גוונים וצבעים ע"י הוספת פיגמנטים. במקביל לטיח היה קיים שפריץ שאותו היו מכינים מאבקה מעורבבת עם פיגמנטים – צבענים.

מניפת הצבעים החדשה של חברת בי ג'י פיינט

מניפת הצבעים החדשה של חברת בי ג'י פיינט

בתחילת שנות ה-90, בשיפוץ ועיצוב של מסעדה הבנויה מעץ, ביקשו מהקבלנים שביצעו שליכט אבקתי, לנסות ולייצר את אותו המראה ואותה התחושה שמעניק טיח דקורטיבי למבנה, ולבצע מבחוץ שפריץ. הבעיה שעמדה בפני הקבלנים – באותו הזמן לא היה קיים טיח – שליכט צבעוני עם כושר התחברות לעץ. כמו במדע, ובאמנות, ה"בעיה" הזו הביאה לפיתוח השליכט האקרילי.

בחברה מסבירים כי פיתוח השליכט האקרילי נעשה ע"י לקיחת שליכט אבקתי בגוון והוספת פולימר אקרילי (ומכאן שמו) לטיח האבקתי במשך השנים התפתח המוצר האקרילי גם לשילוב של השפריץ הקיים. השילוב של השפריץ עם הפולימר האקרילי הביא ליצירת מוצר בעל חוזק הדבקות לתשתיות שונות.

בחברה מתייחסים גם לבחירה של פנטון ולמגמות הצפויות לשנה הקרובה: למרות הבחירות של פנטון, מסבירים בבי ג'י טכנולוגיות, לא נראה בתים רבים עם טיח בגווני תכלת או ורוד. ההמלצה של פנטון, מוסיפים בחברה, משפיעה מעט על גווני טיח אצלנו, אבל משפיעה יותר בתחומי האופנה וגם בעיצוב הפנים, בעיקר באיבזור – אקססוריז.

אז באיזה גוונים נעשה שימוש?

לטיח חיצוני מרבים להשתמש בארץ בגוונים טבעיים – כשבעשור האחרון, בהתאם למגמה העיצובית, האפור מככב, וגם אותם הגוונים הטבעיים הפכו יותר אפורים בשנים האחרונות – לדוגמא, מרחיבים בחברה, אנחנו רואים בבתים חדשים פחות חום-צהבהב, ויותר חום-אפור.

כדאי לזכור שבגלל שמדינת ישראל שטופת שמש רוב ימות השנה, הגוונים הבהירים מחזירים הרבה אור וגורמים לסינוור כשנמצאים בקרבת הבית. לכן, אין צורך לפחד, קובעים מומחי בי ג'י טכנולוגיות, וכדאי לבחור גוון קצת יותר כהה ונמנוור פחות, בעיקר בשנים הראשונות של חיי הבניין, בהן הצמחייה עוד לא גדלה, ואין עצים שיצלו על המבנה.

בחברה ממליצים להיעזר במניפת גוונים ומזכירים כי הם פיתחו מניפה חדשה, שנועדה להקל על בחירת הגוונים. במניפה החדשה הדוגמה של הצבע גדולה יותר, ולכן קל יותר להבין ולדמיין איך יראה הגוון על משטח גדול.

המניפה בנויה בצורה מדורגת, כך שהגוונים הבהירים יותר הם ארוכים מאוד, ושטח הדוגמה גדול יותר, זאת מכיוון שקשה יותר לראת הבדלי גוונים כשמדובר בבהירים.

לסיום, מזכירים בחברה, לא לשכוח את גוון האלומיניום, כאשר מסגרות החלונות והתריסים, הם חלק מהגוונים שיש להתחשב בהם.

לקחת בחשבון את צבעי האביזרים והרהיטים

כאמור, כאשר צובעים, בעיקר את פנים הבית, חשוב לקחת בחשבון את הגוונים והצבעים של האביזרים והרהיטים.

"הצבעים שנבחרו השנה מסמלים את ההתקדמות וההתפכחות שהעולם חווה", מוסיפה אורלי גוהר בן הרוש, מעצבת הבית של רשת אליתה ליוינג. "את הצבעוניות הייחודית ניתן לשלב בסכמת צבעים ניטרלית והם ישתלבו היטב עם צבעים כגון החום על גווניו וסקאלת הלבנים יחד עם האוף וויט, שמנת ועוד". גוהר בן הרוש מוסיפה כי "ניתן לראות את הצבעוניות כבר עכשיו במגוון רחב של מוצרים ושימושים: אלומיניום צבוע, בד, טקסטיל דמוי עור, פרטי זכוכית ואקססוריז".

גם מעצבת הטקסטיל ומלבישת הבתים אורית טראוב, מצדדת בבחירה של פנטון. "הצבעוניות של 2016 משדרת אופטימיות ושמחה. הרעיון הוא לשלב את הצבעים בצורה מושכלת מול המוטיבים הקיימים אצל רובנו בבית ולרכך אותם". לדברי טראוב, "הצבעוניות תשתלב מצויין עם חומרים טבעיים כדוגמת בטון וטקסטיל פשתן ותעבוד נפלא עם פלטת צבעים הנוטה לבז' ואפור".

מעצב הפנים אורון מילשטיין מוסיף כי "הצבעים הדומיננטיים שישתלבו עם שני הצבעים הנבחרים הם ירוק טימין, כחול נייבי, פלטינום וזהב קרמי" . זאת ועוד, לדעתו, הצבעוניות עתידה לבוא לידי ביטוי במגוון רב של חומרים וגימורים. לדברי מילשטיין "לדעתי הצבעים שבאמת יתפסו בעיצוב הבית ב-2016 הם דווקא הגוונים הכהים יותר בספקטרום של  הצבעים שנבחרו".