מסתמנת מגמה

שנת 2019 עדיין בעיצומה אך השנה העברית החדשה שמתקרבת בצעדי ענק היא הזדמנות מצויינת לעצור לרגע ולסקור מגמות בולטות שעתידות לככב במהלכה בבתים של כולנו. אייל שימן, מנכ"ל ובעלי חברת איילמינם, יבואנית משטחי LAMINAM איטליה לישראל סוקר את המרכזיות שבהן.

בשנים האחרונות תחום עיצוב הבית תופס מקום חשוב ומרכזי בתרבות הלייף סטייל הבינלאומית ובתוך כך גם הישראלית. ממש כמו בעיצוב אופנת העילית, מדי שנה חושפים מותגי העל מגמות וטרנדים שעתידים לקבוע גם את הצבעוניות והחומריות שיככבו בבתים. רגע לפני תערוכות העיצוב הגדולות שימחישו יותר מכל מה צפוי לנו בעתיד הנראה לעין, שנת תש"ף שתחל בעוד ימים אחדים היא זמן טוב לחשוף את מה שידוע לנו עד כה. כך למשל מסתמן שהצבע השחור ממשיך להוביל את סצנת העיצוב העולמית אליו מצטרפות מתכות או חומרים דמויי מתכות בשלל גימורים שגם הן תופסות נתח עיקרי.  

רחצה שחורים- חברת איילמינם, יבואנית משטחי למינם, קרדיט יחצ  (2)

משטחי רחצה שחורים- חברת איילמינם, יבואנית משטחי למינם

התמונות באדיבות LAMINAM איטליה, יח"צ חול

השחור הוא הלבן החדש- במטבח וגם בחדרי הרחצה

לדברי אייל שימן, מנכ"ל חברת איילמינם, יבואנית משטחי LAMINAM לישראל, "הצבע השחור הופך לדומיננטי ונוכח במטבחים, בריצופים חיפויים ואלומניום ובפרט בחדרי הרחצה שם הוא נתפס 'כלבן החדש'. אנחנו רואים כיום יישום מושכל של משטחי גרניט פורצלן שמצליחים לדמות חומרים טבעיים בגוון שחור וכך הוא משתלב כאלמנט אותנטי שנראה טבעי ועדיין קל מאוד לתחזק אותו. בניגוד לאבנים טבעיות הם עמידים בפני מים וניתן לנקותם ללא חשש עם חומרי ניקוי קשים כדוגמת אקונומיקה ומסירי שומנים. מכיוון שהטכנולוגיות כיום מאשפרות חיתוך של לוחות ג'מבו (במידות 3.2/1.6 מ') אנחנו רואים כיום בחדרי הרחצה פחות פוגות ומילויי רובה מינמלים, כך נוצרת אשליה של חלל מרווח וגדול, פרט חשוב כשמדובר בחללי רחצה שלרוב קטנים יחסית".

 באדיבות LAMINAM איטליה, יח"צ חול

"בעבר חששנו מהצבע השחור", מסביר שימן. "הוא כהה, מקטין, סימני האבנית ניכרים עליו וכו'. בשנים האחרונות חל היפוך במגמה וכיום הוא נחשב לאלגנטי, יוקרתי ובזכות חומרים תעשיתיים שנכנסו לשוק התחזוקה של אלמנטים בגוונים שונים של שחור קלים בהרבה לתחזוקה. הוא נחשב למיוחד, מקורי ודרמטי ומאפשר הדגשה טובה בהרבה של התאורה בחדר הרחצה וכן של האלמנטים הלבנים שאגב גם אותם ניתן לבחור בשחור אך זה כבר עניין של טעם ותעוזה".

מתכות לנצח

שימן מוסיף כי "אם עד לא מזמן חששנו מחיבורים ושילובים בין מגוון גוונים וחומרים מאותם עולמות תוכן הרי שכיום מתברר שחיבור בין סוגים שונים של מתכות בגוונים וגימורים שונים הוא כלי מצויין ליצירת עניין והדגשה של אלמנטים בחלל. חיבורים של פליז בגוון זהב לברזל השחור או של ברזל לאבץ שהוא יותר אפרפר נחשבים לאולטימטיביים. ככלל, המקמה היא כיום להשתמש בברזל השחור כנקודת אחיזה שמשמשת כקו מחבר בין מתכות- חומר ציר שאיתו משתלבות מתכות עדינות יותר ומשלימות אותו לכדי מקשה הרמונית אחת. במינון הנכון ובחשיבה מוקדמת ניתן לשלב לא רק בין צבעי מתכות שונים אלה גם לשחק עם הטקסטורות ועוצמת הברק שלהן. מציאת הטקסטורה הנכונה לשימוש בכל מתכת היא הדרך המתאימה ליצור בידול, יחודיות ולהדגיש את הפריטים בחלל".

באדיבות LAMINAM איטליה, יח"צ חול

לדבריו, "המגמה לשנת 2019 היא לשלב בין סוגי מתכות שונים גם כשלמעשה חלקם אינם עשויים מתכת כלל אלא רק מדמים אותה, באופן כמעט מושלם, ברמת הנראות והתחושה. כך למשל חיפויי פורמיקה למטבח שנראים ממש כמו מתכת, נירוסטה או פלדה וגם אריחי גרניט פורצלן דמויי מתכת חלודה, פליז, אבץ וכיוב'. השמיים הם הגבול מכיוון שטכנולוגיות הייצור מאפשרות ליצור מרקם של החומר האמיתי וכן דוגמה מדויקת שלו כולל עוצמת הברק והריקוע. היתרון הגדול הוא שבניגוד למתכות טבעיות הם אינם משנים את צבעם או מפתחים חלודה ובנוסף, אפשר ליצור איתם משטחים גדולים כמו פלטה עליונה 'מתכתית' לשולחן כתיבה, פינת אוכל וסלון וסביבו ליצור הדגשים של פריטי מתכת החל מרגלי מערכות הישיבה ושולחנות הצד בסלון, או ספריות ואקססוריז מסוגים שונים של מתכת בחדרי העבודה".