10 כללים לשמירה על יופיו ואיכותו של שטיח

אלי ששון בעלי המותג הוותיק  של שטיחים פרסיים, עתיקים ושבטיים מקוריים בהרצליה, מספר לנו על 10 כללי הברזל לשמירה על כל סוגי השטיחים, כולל שטיחים בעבודת יד, מכונה, שטיחי נוודי, שטיחים כפריים, שטיחים עירוניים (בעלי אריגה מדויקת ואיכויות גבוהות) ושטיחי תפילה צרים.

 1. מניעת החלקה מתחת לכל שטיח, בעיקר שטיח דק, יש להניח רפידת לבד או רשת. הרפידה מונעת החלקת השטיח על הרצפה, ושומרת עליו מפני שחיקה.

  שטיח קילי מכורדיסטאן, אצל רשת שטיחי אלי ששון

  שטיח קילי מכורדיסטאן, אצל רשת שטיחי אלי ששון

 2. הסרת כתמים לידיעת המבקשים להסיר את הכתמים בעצמם. כתם יין אדום ניתן לנקות באמצעות יין לבן. כתמי דם או ביצה, יש לנקות במים קרים בלבד. כתמים שומניים וכתמי קפה אפשר לנקות במים ובשמפו לכביסה, וכן באמצעות חומץ או יין לבן.
 3. כתמים עיקשים כאשר נוזל נשפך על השטיח ומכתימו, יש למסור אותו מהר ככל האפשר לניקוי אצל מומחה. עד אז רצוי לדאוג לכך שהכתם לא יתייבש. ניתן לעשות זאת בעזרת מטלית לחה
 4. תחזוקה שוטפת אחת לשנה עד שנתיים יש למסור את השטיח לניקוי מומחה מקצועי, גם אם הוא נראה נקי.
 5. ייבוש השטיח במקרה שהשטיח נרטב, יש לסלק מידית את המים בעזרת כפית ותמיד בכיוון נטיית הסיבים. רצוי לייבש את השטיח באמצעות מייבש שיער או מפזר חום.
 6. אוורור אבק אחת לחצי שנה יש להפוך את השטיח על פניו ולהשאירו במצב זה למשך יומיים שלושה. כך יוצא אבק שהצטבר בין גיבי האריג.
 7. מניעת לחות אחת לשנה את לפרוש את השטיח במקום מוצף שמש, כדי לייבשו מהלחות שנספגה בו. הלחות גורמת לעובש ופוגעת בגמישות השטיח.שטיח של אלי ששון
 8. יישור הסיבים מדי פעם יש לשנות את כיוון השטיח כדי שיתיישן באופן אחיד. שינוי הכיוון שומר על מראה אחיד של השטיח.
 9. אחסון לתקופה ממושכת אחסון שטיח לתקופה ממושכת ייעשה בדרך הבאה, הופכים את השטיח על פניו, מפזרים על צידו האחורי גרגרי פלפל אנגלי או אבקת פלפל שחור נגד עש, מגלגלים ועוטפים בעיתונים לספיגת לחות ומאחסנים במקום יבש.
 10. תיקון שטיחים כשמתגלה בשטיח פגם חור פרימה בשוליים וכו' יש לשלוח אותו מייד לתיקון מקצועי, כדי למנוע התפשטות הנזק.