לבחור נכון – טפטים וחיפויי קיר

נכון, הקורונה עדיין מרחפת מעל ראשנו וחנויות העיצוב סגורות אך באותה נשימה התקופה המוזרה הזאת היא גם הזדמנות מצוינת לרענן, לשדרג או אפילו רק לפנטז על שיפוץ קטן ביום שאחרי. אחד המוצרים שיכולים ליצור שינוי גדול בתקציב לא גדול ובלי הרבה מאמץ הם הטפטים וחיפויי הקיר אותם ניתן לרכוש גם עתה, בחנויות האונליין.

עיצוב בן רזניאלי, טפטים גולדשטיין גלרי טפט, צילום אורן עמוס

לדברי שרית גולדשטיין, מנהלת השיווק של גולדשטיין גלרי טפט, "רגע לפני בחירת הטפט חשוב להצטייד בדוגמיות או אימג'ים של חומרים, דוגמאות, הבדים וטקסטורות שקיימים בחלל: בדי הכריות והריפוד, גווני הספה והנגרות, הצבע שנבחר לקירות וסוג הפרקט או אריחי הריצפה הם כלי מצויין לבחור במדויק את הטקסטורה, הדוגמה והצבעוניות של הטפט כך שישתלבו בהרמוניה בחדר הנתון. בנוסף, חשוב לבחון מסות- אם הכוונה היא להדביק טפט רק על קיר אחד בודד, המנעו מלבחור בטפטים בהירים על בסיס לבן ושמנת שיבלעו במרחב ויגרמו לאפקט להתפוגג. מנגד, אם החלטתם לחפות את כל החלל בטפט, מומלץ לשלב בין טפט צבעוני ודרמטי לטפט רגוע יותר על מנת למתן את הצבעוניות. אגב, החשיבה שטפט כהה מקטין את החלל אינה בהכרח נכונה. בחדרים מסוימים דווקא הם אלה שיוצרים את אפקט ה"וואו" שמסיח את העין מגודל החלל".

גולדשטיין גלרי טפט, צילום יח"צ חו"ל

גולדשטיין גלרי טפט, צילום יח"צ חו"ל

בסלון בו נרצה לשלב בין טפט לאמנות, חשוב לוודא שהדוגמה לא תגנוב את ההצגה: "חשוב לבחור בדוגמאות שאינן תזזיתיות מידי", מסבירה גולדשטיין. "לאלה יש נטייה לגרום לסחרחורת או לדוגמת אי נוחות. לא כל מה שיראה נהדר בחללים מסחריים מתאים למרחב הביתי. עבור קירות טלוויזיה חשוב לבחור בטפטים שעשויים לרצד בעין כמו טפטים עם משבצות, פסים ודוגמאות תלת ממדיות".

"חשוב לדייק את בחירת הטפט בהתאם לאורחות החיים ולדיירי הבית", מסבירה גולדשטיין. "מתרוצצים לכם ילדים בסלון? נפלא, רק תקפידו לבחור בטפט עם דרגת רחיצות גבוהה במיוחד. ועם בילדים עסקינן, בוחרים טפט לחדרם הפרטי? וודאו שהדמויות שמודפסות עליו אינן מבהילות אותם. בנוסף, המלצה חמה היא להימנע מרכישת מדבקות קיר. לקירות יש נטייה לשנות את צורתם לאורך זמן והמדבקות מקבלות קימוטים. גם במדבקות האיכותיות ביותר, לא תמיד הדבק נקשר לקיר והוא "פולט" את המדבקה החוצה. המקום האידיאלי עבורם הן חרסינות, זכוכיות ופורמייקה".

באדיבות גלרי טפט

ומה לגבי שירותים וחדרי רחצה?

"לא מומלץ להשתמש בטפטים באזורים רטובים, חד משמעית!" מזהירה גולדשטיין. "הימנעו מהדבקת טפטים על חומרים כמו פורמייקה, חרסינה, זכוכית או כל חומר אחר שמטבעו אינו סופג. לשם כך יש את המדבקות. מדובר בחומרים שאין כמעט בעולם חומר מקשר שימנע מהם להתקלף במוקדם או במאוחר. המצב שונה לגמרי בשירותי האורחים, שהם המקום לחגוג עם כל טפט מופרע ומדליק שחלמתם עליו ולא העזתם להדביק בשום מקום".

 

לסיכום, גם ברכישה מקוונת, חשוב לבדוק את תווי התקן, האיכויות וארץ הייצור של הטפט על מנת לוודא את עמידותו בפני אור השמש, דרגת רחיצות, עמידות בפני אש, דהייה של צבע והאם הוא מכיל חומרים רעילים או מיוצר בתנאים שאינם ידידותיים לסביבה. המלצה חמה היא לבחור בטפט של חברה העומדת תחת פיקוח של ה-OECD".