מגשימים חלום

במציאות החיים האינטנסיבית והתובענית של המאה ה-21, הפכו חדרי השינה לחשובים ומשמעותיים יותר מאי פעם. הם אחד הנדבכים החשובים לצבירת אנרגיות וגם ליצירת זוגיות טובה ומאוזנת. לרגל הוולנטיינס שבא עלינו לטובה, קבלו את כל הדרכים והשיטות לעצב חדר שינה רומנטי מהחלומות..

באדיבות שירלי דן, צילום גלעד רדט

בכל אחת מהתרבויות והארצות ברחבי הגלובוס, חדר השינה נתפס כסוג של מקדש ולא בכדי. הוא המקום שטוען אותו אנרגטית ולא רק במובן הפיזיולוגי אלא גם הנפשי, שכידוע הם למעשה אינם נפרדים. על מנת ליצור חלל נעים, מרגיע שיחיה את הגוף והנשמה, כל מה שצריך זה רצון והצמדות לטיפים ולעצות שתמצאו כאן.

אליתה ליוינג

לדברי מעצבת הפנים הדס רוט, מבעלי המשרד הלל אדריכלות ועיצוב פנים, עוד לפני שנגשים לבחור מנורה או טקסטיל למיטה, חשוב לברר באופן מקיף את הצרכים המדויקים של בעלי החדר. לדבריה, "חשוב לבחון ולתת את הדעת על כל פרט שישפוך אור על ההרגלים והמאוויים של בעלי החדר. האינפורמציה הרבה שנקבל דרך התחקיר תקבע במידה רבה כיצד להתאים את החלל באופן האולטימטיבי לדייריו".

חברת חלמיש

לדברי המעצבת, "בכל סגנון עיצוב שרק נבחר, חשוב לפעול ליצירת חלל חמים ומזמין בצבעוניות רכה ומרגיעה: רצפת פרקט טבעי מלטפת, טפט קיר רומנטי, טקסטיל נעים למגע ואקססוריז יכולים לעשות שינוי של ממש ולשוות את האווירה המבוקשת בחלל".

קמחי תאורה

בשלב הראשון חשוב להחליט על מיקומם של הרהיטים השונים בכדי לנצל היטב את מאפייני החלל: "קיימים מספר גורמים שמשפיעים על מיקום הרהיטים, החל מנישות בנויות בחלל, דרך מיקום החלונות ועד שטח קירות ביחס לדלתות הקיימות בשטח הנתון", אומרת רוט. "לא בכל המקרים אפשר ליצור ארגון אידיאלי בחלל לכן חשוב למצוא את האיזון הנכון בין הריהוט לגודל החלל. בחלק מהמקרים, כשגודל החדר אינו מאפשר זאת, מומלץ לוותר על רהיטים לא חיוניים כדי להשאיר מקום להתנהלות נוחה".

הלל אדריכלות ועיצוב פנים, צילום לירן שמש

למיטה יש מקום של כבוד בחדר השינה- היא המרכזית והדומיננטית ולכן כדאי להשקיע בראש מיטה מעוצב ומרשים שיקבע את הסגנון העיצובי לחלל או לחילופין ישתלב באופן הרמוני איתו. " לדברי רוט, "קיימות מספר אפשרויות לעיצוב ראש המיטה – ראש מיטה מעץ, ראש מיטה מרופד ומחופה בבד מעוצב, ראש מיטה המשלב תאורה סמויה, ראש מיטה מעבודת גבס וכמו בכל דבר בעיצוב.. השמיים הם הגבול. זאת ועוד, במרבית המקרים הקיר עליו נשענת המיטה הוא הקיר הראשי בחדר וניתן לעגן אותו אף יותר על ידי הדבקת טפט דקורטיבי עם דוגמא שנאמנה לקונספט או לחלופין טפט עם טקסטורה עדינה בגוון משלים לגוון הקירות. במידה והמיטה שלכם צמודה לקיר חיצוני, כדאי לתכנן ראש מיטה פינתי בעל תפקיד תרמי, שיגן עליכם מהקור שנפלט מהקירות במשך החורף".

מעצבת הפנים שלומית זלדמן, צילום עמית גושר

בפנטזיה, כולנו חולמים לחזור הביתה אחרי יום עבודה לחדר שינה מסודר ואוורירי, אך בפועל חשוב להיות מציאותיים ולזכור שלא תמיד בסופו של יום יש לנו אנרגיה זמינה לתלות חזרה את הבגדים בארון: שירלי דן, בעלת המשרד 'דן אדריכלים' ממליצה לתכנן מתלים ואזורי אחסון קטנים שיעזרו לכם להניח את כל החפצים היום יומיים ובד בבד לוודא שהשארתם מקום פרקטי ונוח עליו תוכלו לתלות תיקים או מעילים. לדברי דן, "חדר השינה הוא הפינה שלכם להירגע ולנוח, לכן הוציאו מהחלל את כל האלמנטים המפריעים כמו מחשב, חשבונות, חומרי עבודה וכל מה שמסיח את תשומת ליבכם".

כשמגיעים לשלב הממשי של בחירת הריהוט והאקססוריז לחלל, מומלץ להימנע מרכישת סט חדר שינה מלא שמורכב מארונות, שידה, שידות צד ומיטה. לדברי רוט, "שילוב של כל אלו יחד יוצר מראה כבד ומיושן ולכן האפשרות העדיפה היא לערבב מספר פריטים מאותו סגנון או באותו גוון ליצירת הרמוניה שקטה ומרגיעה".

רוט מוסיפה כי, "במידה ואין לכם חדר ארונות בנוי, מומלץ למקם את הארון באחד מצידי הדלת כדי שהארון לא יהיה הרהיט הראשון שנפגוש בכניסה לחדר. חזיתות ארון גדולות ואחידות יצרו מראה קליל ורגוע, והיום ניתן להתקין דלתות בגובה מלא מרצפה עד תקרה על מסילה".


טקסטיל רומנטי לחדר השינה מבית שכטר בוטיק

זאת ועוד, לדבריה, "שידות לצד המיטה הן ללא ספק אלמנט עיצובי ופרקטי במיוחד ובכדי להכניס עניין לחלל מומלץ לבחור שידות בגדלים וצבעים שונים ועדיין, יתאימו למכלול העיצוב. זאת ועוד, רכישת שידות תלויות מומלצת גם כן שכן הן מאשרות תחזוקה נוחה, באותה מידה אפשר להחליף את השידה במדף מרחף. חשוב במקביל לוודא שאתם אכן מנצלים את כל פינות החדר לאחסון. אחסון מתחת למיטה יכול לפתור בעיות של אחסון פריטים עונתיים" בנוסף ממליצה רוט למצוא דרך לעשות שימוש כפול לרהיטים בחלל: שידת מגירות למשל יכולה להיות מעמד לטלוויזיה.